"Máximo Gómez tudta, hogyan válhat a kubai nép jeles fiává a Kuba függetlenségéért folytatott harcban, amihez hozzájárult két karjával, s kezében a machetével, valamint katonai zsenialitásával és bátorságával, emellett figyelemre méltó politikai képességeivel, mélyreható forradalmi gondolataival."
- Jellemezte őt egy beszédében több mint fél évszázaddal később Fidel Castro Ruz főparancsnok, a Kubai Forradalom történelmi vezetője.
Tegnap éppen 188. évfordulójára emlékezett a Kubai Köztársaság annak hogy 1836. november 18-án megszületett teljes nevén Maximo Gómez Báez.
Gómez, a Dominikai Köztársaságban Baní városában, Peravia tartományban született, 84 kilométerre nyugatra Santo Domingótól avagy az ország fővárosától, Andrés Gómez Guerrero és Clemencia Báez Pérez fiaként.
Gyermek- és serdülőkorát szülőföldjén töltötte.
16 évesen Gómez csatlakozott a dominikai hadsereghez és a Faustine solouque, Haiti trónkövetelőjének támadása visszaveréséért folytatott harcban sikerült megszereznie a hadnagyi rangot.
Később Modesto Díaz tábornok mellett harcol aki a következő tízéves háború egyik meghatározó harcosa lesz.
Gómez 1868. október 14-én csatlakozott a Mambí hadsereghez, rengeteg, a harcokban szerzett érdemével hozzájárulva a kubai függetlenségi harcok sikereihez. (Tízéves háború 1868-1878)
Tettei közé sorolja a történelem az első machete rohamot, amely során ez az eszköz a felszabadító erők egyik legfélelmetesebb fegyverévé is vált.
Magát ezt az alapvetően a lovassággal kombinált harcmodort valóban ő alkalmazza először a szigetországban, melyet számtalan alkalommal volt lehetősége éles körülmények között kipróbálnia még a Haiti megszállói ellen folytatott harcokban.
Ettől kezdve a forradalmi mozgalom vitathatatlan katonai vezére, aki népszerű a katonák körében és egyaránt képes egy bátor hadsereget felállítani, tagjait motiválni, hogy azok az ellenséggel minden körülmények között képesek legyenek szembeszállni.
A tízéves háború során kap tábornoki rendfokozatot, maga Carlos Manuel De Cespédes lépteti elő vezérőrnaggyá.
1884. október 2-án, a fegyveres felkelés újraindításának előkészületei során (Gómez-Maceo terv), mindkét tábornok személyesen talákozott José Martíval New Yorkban.
Máximo Gómez és José Martí New York-ban. (Fotó: ecured.cu)
1893. június 3-án Montecristiben, Gómez másodszor is találkozott Martíval, s alig pár évvel később kezdődik meg, a Martí által csak "szükséges háborúnak" (1895-1898) nevezett felkelés melynek forradalmi programját, avagy a Mintecristi-kiáltványt korábban Gómez is aláírta.
A szükséges háború során amellett hogy ütközetben megkapta második lőtt sebét is, rendkívül egyszerű, de annál hatékonyabb mozgásstratégiát hajtott végre, hogy elkerülje a nyílt harcokat a sokszor jelentős túlerővel bíró ellenséges csapatokkal szemben.
2-3 kilométeres területet lefedő négyszögben mozgott több irányba kisebb alakulatokkal, ámulatba ejtve a spanyol tábornokokat, az európai és afrikai háborúk veteránjait, akik a kor legtapasztaltabb stratégáinak minősültek.
Sokszor néhány órára menedéket keresett a hegygerinceken, majd hátulról támadta meg az erős spanyol hadoszlopokat, rövid, de ádáz rajtaütés szerű rohamokkal.
Már a későbbi Észak-amerikai beavatkozás és az ezt követő megszállás után 1898-ban Havannába költözött, ahol sokoldalú szimpátia fogadta.
Amikor a Cerro Gyűlés, avagy az ideiglenes kormányzat megalakult, Gómez annak tagja lett, de politikai okokból hamarosan feloldhatatlan ellentétbe került a Gyűlés tagjaival, amely 1899. március 12-én felmenti őt minden tisztsége alól.
Máximo Gómez Báez 1905. június 17-én, különösebben jelentős vagyon nélkül, 69 évesen hunyt el havannai villájában.
Nevét ma számos közterület viseli a szigetországban, s magasodnak az emlékművek az utókor iránta való tisztelete jeleként.
Gómez a névadója a Kubai Köztársaság Forradalmi Fegyveres Erőinek Minisztériuma alárendeltségében működő Máximo Gómez Tábornok Akadémiának, a Forradalmi Fegyveres Erők legfőbb oktatási intézményének.
A katonai akadémia látványa madártávlatból. (Fotó: cubadefensa.cu)
Az 1963. július 3-án alapított, s napjainkra Antonio Maceo Renddel is kitüntetett katonai akadémia, rendkívül sokrétű tapasztalattal egyben világszínvonalú minőséggel és nagy hagyományokkal rendelkezik többek között, az intézményesített tisztképzésben.
© Juhász Norbert
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.