La voz de Cuba en Hungría

2025. június 23. 20:55 - Norberto Juhász

KUBA KÖSZÖNTI A NŐI MÉRNÖKÖKET

- Ma van a műszaki pályán dolgozó nők világnapja

"A női mérnökök mindennapi munkájukkal hozzájárulnak a fejlődéshez.

Csak békével építhetjük az álmokat, és csak a szeretet szül csodát."

- Fogalmazott a nap folyamán közösségi oldalain Inés María Chapman, a Kubai Köztársaság miniszterelnök-helyettese.

Ezt a napot a föld minden haladó társadalmában megünneplik, ezzel is elősegítve a nők nagyobb részvételét a munka világának valamennyi szakterületén.

Az esemény másik célja hogy felhívja a nemzetközi figyelmet a mérnöki tudományok értékére, mint fontos szakmai lehetőségre az új generációk számára.

Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy fel kell számolni a nemek közötti egyenlőtlenségeket, és elő kell mozdítani a befogadást és a sokszínűséget a mérnöki pályán.

A műszaki pályán dolgozó nők világnapját 2014-ben hozta létre az Egyesült Királyságban működő Női Mérnöki Társaság (WES), a szervezet fennállásának 95. évfordulóján.

Ez a szakmai tudományos társaság, amelyet 1919-ben alapítottak az első világháború befejezése után, elsőként hozta össze a mérnöki munkakörben dolgozó nőket, akik felváltották a hátországban a háborúba küldött férfiakat.

2016-ban ezt a napot az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete is támogatta, majd 2017-ben érte el széleskörű nemzetközi jelentőségét.

Az emberiség történelme folyamán a mérnöki pályán dolgozó nők közül kiemelkedik a román Elisa Leonida Zamfirescu, aki a világ első női mérnöke, s 1912-ben kitüntetéssel végzett, majd a geológiai kutatásnak és az oktatásnak szentelte életét.

Ugyanígy Hedwig Eva Maria Kiesler, ismertebb nevén Hedy Lamarr esete, aki Bécsben született és jelentős hollywoodi filmsztár is volt egy időben, ám ő dolgozta ki és szabadalmaztatta is a frekvenciaugratásos szórt spektrumú (FHSS) átvitelt, avagy azokat az elveket amelyeken a mai GPS, a Bluetooth és a Wi-Fi működése alapszik.

Ide tartoznak azok az amerikai hölgyek is, mint Emily Roebling, a Brooklyn híd 1883-ban befejezett építésének műszaki vezetője, valamint Helen Augusta Blanchard, akit "Lady Edisonként" is ismernek, és nevéhez 28 varrógép szabadalma kötődik, amelyek között ott találjuk az 1873-ban általa alkotott cikk-cakk varrógépet is.

Forrás: Kubai Nők Szövetsége

© Juhász Norbert

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://cubasolidaridad.blog.hu/api/trackback/id/tr1918894238

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
La voz de Cuba en Hungría
süti beállítások módosítása