I.:
1963. május 23-án kezdődött, amikor Kuba elküldte első, 58 egészségügyi szakemberből álló orvosi brigádját Algériába. Ez egy úttörő szolidaritási gesztus volt a fejlődő világrészben, amelyet mindössze négy évvel a Kubai Forradalom diadala után hajtottak végre, és amely az internacionalizmuson alapuló állami politika kezdetét jelentette.
II.:
1963 óta több mint 605.000 kubai egészségügyi szakember nyújtott szolgáltatásokat 165 országban. Jelenleg több mint 24.000 munkatárs aktív 56 országban, akik műtéteket végeznek, csecsemőket segítenek világra, közösségi ellátást nyújtanak és humanitárius válságokat kezelnek. Becslések szerint több mint 12 millió életet mentettek meg, és alapvetően javították az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést a hátrányos helyzetű régiókban.
III.:
A Henry Reeve Nemzetközi Kontingenst 2005-ben hozták létre természeti katasztrófák és járványok kezelésére. 90 brigádot telepítettek 55 országba, több mint 13.400 szakemberrel, akik több mint 8 millió embert szolgáltak és több mint 166.900 életet mentettek meg, beleértve olyan missziókat, mint az ebola elleni küzdelem Nyugat-Afrikában, a kolera Haitin, valamint a Covid-19 Európában és Latin-Amerikában.
IV.:
Kuba több mint 30.000 külföldi orvostanhallgatónak biztosított ingyenes képzést a Latin-amerikai Orvostudományi Egyetemen (ELAM). Az 1999-ben alapított intézmény a világ minden tájáról érkező veszélyeztetett közösségekből jött fiatalokat fogad, és egy az egyenlőségre, a megelőzésre és az alapellátásra összpontosító egészségügyi modell keretében készíti föl őket pályájukra.
V.:
Az Amerikai Egyesült Államok gazdasági blokádja és lejárató kampányai ellenére a kubai orvosi együttműködés elismert humanitárius hatása miatt. 2020-ban a Henry Reeve-kontingenst Nobel-békedíjra jelölték. A föld számos országa, betegek milliói és nemzetközi szervezetek ezrei hangsúlyozták, hogy Kuba nem fegyvereket exportál, hanem orvosokat és reményt, az egészséget egyetemes jogként, nem pedig pénzért cserébe járó kiváltságként zászlajára tűzve.
Forrás: salud.msp.gob.cu
© Juhász Norbert
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.